دکتر رامین محمدعلی طهرانی: خدمات آموزشی و پژوهشی در ۱۶هزارمترمربع فضای تحقیقاتی ارائه می‌شود. رفع نیاز آزمایشگاهی ۳هزار واحدصنعتی

۲۶ تیر ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۲ کد : ۶۹۹۳ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۳۳
دکتر رامین محمدعلی طهرانی: خدمات آموزشی و پژوهشی در ۱۶هزارمترمربع فضای تحقیقاتی ارائه می‌شود. رفع نیاز آزمایشگاهی ۳هزار واحدصنعتی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری گفت: «این دانشگاه با ۱۶ هزار متر مربع فضای تحقیقاتی و با پشتوانه تخصصی بخش آزمایشگاهی و کارگاهی در راستای رفع نیاز‌ ۳ هزار واحد صنعتی گام برداشته است.»

گروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ دانشگاه آزاد اسلامی با حدود ۱۱ هزار آزمایشگاه و کارگاه و بیش از ۱۴۷ هزار تجهیزات تخصصی، ۱۲ پژوهشکده و ۱۲۵ مرکز تحقیقاتی در خدمت جامعه دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی کشور است. مجموعه‌ای که در قالب سامانه‌های ساها، ساتا و آزمایشگاه همکار استاندارد آماده هرنوع خدمت آزمایشگاهی به دانشگاهیان و صنعتگران سراسر ایران است.

 آزمایشگاه ها و کارگاه های واحد یادگار امام

 

بر این اساس بر آن هستیم تا این ظرفیت بزرگ خدماتی کشور را در سلسله گزارش‌ها و گفتگوهایی به دانشگاهیان، پژوهشگران، صنعتگران و... معرفی و اطلاع‌رسانی کنیم. در این شماره(۱۲) به ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام(ره) شهرری  پرداخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

واحدهای فناور مرکز رشد صاحب آزمایشگاه می‌شوند

تولید و اشتغال علم‌محور با ظرفیت‌های علمی و آزمایشگاهی

هزار دستگاه و تجهیز آزمایشگاهی در خدمت جهش تولید و نوآوری علمی

گفتگوی خبرنگار آنا با رامین محمدعلی طهرانی معاون پژوهش و فناوری  دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری درباره ظرفیت‌های  آزمایشگاهی و کارگاهی این دانشگاه را پی‌می‌گیریم.

آنا: ظرفیت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه متبوع خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

محمدعلی طهرانی: با توجه به اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی‌(ره) شهرری، دانشکده‌های فنی و مهندسی، مهندسی برق و کامپیوتر، علوم پایه، هنر و معماری فعال هستند، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این واحد دانشگاهی برای رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی استادان و دانشجویان توسعه چشمگیری داشته است.

اکنون این واحد دانشگاهی دارای ۱۶۰ فضای آزمایشگاهی، کارگاه، ســایت کامپیوتــر و آتلیــه‌هــای نقشــه‌کشــی و معمــاری با مساحتــــی بالــغ بــر ۱۶ هزار متــر مربــع (مجتمــع آزمایشگاهی ابوریحان بیرونی با ۳۶ مکان آزمایشگاهی به مساحت ۴‌هزار و ۵۰۰ متر مربع، مجتمع آزمایشگاهی زکریای رازی با ۲۲ مکان آزمایشگاهی به مساحت ۳هزار مترمربع، مجتمع کارگاهی دانشکده فنی با هشت مکان کارگاهی به مساحت هزار و ۸۰۰ مترمربع، دانشکده هنر و معماری با ۳۸ مکان کارگاهی و آتلیه به مساحت ۲هزار و ۴۰۰ مترمربع، ساختمان شیخ صدوق با ۲۲ مکان کارگاهی به مساحت ۲هزار و ۵۰۰ مترمربع، مرکز فناوری اطلاعات با ۳۰ سایت کامپیوتری به مساحت هزار و ۶۰۰ متر مربع و مجتمع کارگاهی نساجی و پوشاک به مساحت هزار و ۵۰۰ مترمربع) و مزرعه آموزشــی تحقیقاتی بــا مساحتی بالــغ بــر ۹ هکتار است و بــا بهــره‌گیری از جدیدترین و پیشرفته‌ترین امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی توان بالقــوه‌ای در ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در ســطح استان و کشور دارد.

خدمات آموزشی و پژوهشی در 16 هزار متر مربع فضای تحقیقاتی ارائه می‌شود/ رفع نیاز آزمایشگاهی 3 هزار واحد صنعتی

آنا: آیا به‌غیر از دانشگاهیان سایر مراکز می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند؟

محمدعلی طهرانی: تجهیزات موجود در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، علاوه بر تأمین نیازهای آموزشی- تحقیقاتی دانشجویان و استادان این واحد دانشگاهی، پاسخگوی نیاز تحقیقاتی سایر مخاطبان داخل و خارج دانشگاه و سایر متقاضیان مانند اعضای باشگاه پژوهشگران جوان، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و ... است.

در این راستا خدمات آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های این واحد دانشگاهی در سال «جهش تولید» با تأثیری که در رشد تولید علم کشور دارد به امکان‌سنجی تولید محصولات واحدهای فناور و دانش‌بنیان دانشگاه نیز کمک می‌کند. به‌عنوان نمونه، واحد فناور «باتیس نانوزیست» که مطالعات ساخت و تولید «نانوپوشش خود تمیزشونده» را طی کرده و اکنون آماده ارائه محصولات خود به بازار بوده از حمایت آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌‌‌های این واحد دانشگاهی برخوردار و در این بخش مستقر است.

آنا: چه دستگاه‌ها و تجهیزات شاخص آزمایشگاهی در دانشگاه واحد یادگار دارید که می‌تواند برند محسوب شود؟

محمدعلی تهرانی: دستگاه‌های دارای فناوری پیشرفته بسیاری در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی رشته‌های شیمی، زیست‌شناسی، نساجی،  برق و مخابرات، کشاورزی و... این واحد دانشگاهی مستقر است مانند دستگاه HPLC جذب اتمی AAS، FTIR، PLC، UV-VIS، طیف‌سنج مادون قرمز، رآکتور شیمیایی، آسیاب گلوله‌ای، اسپکتروفتومتری جذبی، دستگاه استحکام سنج‌نخ و پارچه، کجلدال، سوکسله، فتوسنتز‌متر، کوره الکتریکی، آون خلأ، آسیاب سیاره‌ای، روتاری، اولتراسونیک، پلاریمتر، ماکروویو، هدایت‌سنج، طیف‌سنج جذب، گالوانواستات، پتانسیواستات ۶ کاناله، میکروسکوپ پروبی روبشی، انعکاسی، هموژنایزر، کرونا، ویسکومتر دیجیتالی، انکوباتورCO۲ دار، میکروسکوپ اینورت، هودلامینار، اسپکتروفتومتر و ... بخشی از دستگاه‌های موجود در آزمایشگاه‌های این واحد دانشگاهی است.

آنا: کاربرد این دستگاه‌ها برای چه گروه‌های تحصیلی و پژوهشی است؟

آزمایشگاه ها و کارگاه های واحد یادگار امام

 

محمد‌علی تهرانی: همان‌طور که گفته شد استادان و دانشجویان رشته‌‌های فنی و مهندسی (مکانیک، نساجی و...)، برق، مخابرات، کامپیوتر، رشته‌های علوم‌پایه، هنر و معماری، جغرافیا و کشاورزی و ... از خدمات آزمایشگاه‌ها و کارگاه بهره‌مند هستند.

آنا: آیا آزمایشگاه‌های شما به آزمایشگاه همکار استاندارد تبدیل شده است؟ 

محمدعلی طهرانی: آزمایشگاه نساجی این واحد دانشگاهی حدود یکسال گذشته گواهینامه تأیید صلاحیت همکار آزمایشگاه همکار را از سازمان ملی استاندارد کشور اخذ کرده و مطابق ضوابط این سازمان، آزمون‌های استاندارد را انجام می‌دهد.

این مرکز از ابتدای سال ۱۳۹۸ با انجام فعالیت‌های پژوهشی-کاربردی و تولید علم مبتنی بر توانمندی‌ها و امکانات موجود با تأمین منابع مالی و درآمدزایی و با نهادینه کردن پژوهش در راستای تحقق دانشگاه کارآفرین و رقابت‌پذیر گام برداشته است.

سال گذشته این آزمایشگاه پاسخگوی درخواست‌های زیادی از جانب افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها بوده است؛ البته اکنون امکان‌سنجی راه‌اندازی دو مرکز همکار استاندارد دیگر در دستور کار قرار دارد و مطالعات آن در حال انجام است.

آنا: تاکنون چه اقداماتی برای گسترش دانش آزمایشگاهی و علمی دانشگاه‌تان داشته‌اید؟

محمد‌علی تهرانی: بعد از ارتقای دانش نیروی انسانی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و با هدف انتقال تجربه و گسترش خدمات در هر سال تحصیلی، تعدادی کارگاه آموزشی برای افزایش دانش فنی کارکنان برگزار می‌شود. به‌عنوان نمونه سال گذشته تعداد سه کارگاه تخصصی با موضوعات استاندارد و ایمنی با همکاری دفتر توانمندسازی نیروی انسانی برای کارکنان برگزار شده است.

از بعد اشتراک ظرفیت‌های موجود آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها، اطلاعات همه دستگاه‌ها و آزمون‌هایی که قابلیت انجام دارد در سامانه ساها (سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد) ثبت و از بعد خدمات‌رسانی بهینه به استادان و دانشجویان، همه فرم‌های خدماتی بازبینی شده و برخی روش‌های خدمات‌دهی برای کاهش بروکراسی و تسریع در فرآیندها اصلاح شده است.
 
آنا: با توجه به شعار سال (جهش تولید) در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های واحد متبوعتان چه برنامه‌هایی برای کمک به رونق و جهش تولید در سال جاری دارید؟

محمدعلی تهرانی: با توجه به همکاری خوبی که در زیربخش‌های حوزه معاونت پژوهشی این واحد دانشگاهی وجود دارد از  همه ظرفیت‌ها برای تحقق این امر استفاده خواهد شد. ازجمله برنامه‌های این حوزه اجرایی‌کردن تعدادی طرح‌نامه جدید است که برای راه‌اندازی واحدهای فناور و تولید محصول به مرکز رشد واحد ارائه شده و عمده این فعالیت‌ها با همکاری مستقیم آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها پیگیری خواهد شد.

از دیگر برنامه‌های متناسب با این سیاست، برگزاری استارت‌آپ‌های مختلف علمی و به چالش کشیدن دانشجویان مبتکر و مخترع است. این واحد دانشگاهی با پشتوانه علمی، فنی و تخصصی بخش آزمایشگاهی و کارگاهی در راستای رفع نیازمندی‌های صنایع منطقه به‌ویژه بیش از ۳ هزار واحد صنعتی واقع در شهرک صنعتی شمس‌آباد از طریق راه‌اندازی نخستین دفتر خدمات فناوری و کسب و کار (کلینیک صنعت) در سال ۱۳۹۸ در این شهرک، گام برداشته است.

آنا: در زمینه سامانه‌های ساها و ساتا چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

آزمایشگاه ها و کارگاه های واحد یادگار امام

 

محمد‌علی تهرانی: همان‌طور که اشاره شد، اطلاعات همه دستگاه‌ها، آزمون‌ها و تعرفه‌های مرتبط در این سیستم‌ها تعیین و تعریف و در ساها (سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد) ثبت و روش کار به‌صورتی تنظیم شده تا همه مخاطبان با حداقل مشکلات بتوانند از خدمات مورد نیاز بهره‌مند شوند. گزارش کارکرد ساها در سال‌های ۹۷ و ۹۸ واحد یادگار امام به‌صورت دوره‌ای به سازمان مرکزی دانشگاه گزارش شده است.

درباره ساتا با توجه به اینکه همه آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها خدمات مستقیم آموزشی و تحقیقاتی به دانشجویان و استادان می‌دهند (افراد در فضای آزمایشگاهی و کارگاهی تردد دارند) ایجاد شرایطی که بتوان متناسب با بخشنامه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه  فضایی را واجد شرایط ساتا کرد، مشکل است؛ اما در صورت وجود پیشنهاد از جانب استادان دانشگاه برای اجرایی کردن این موضوع از بخشنامه حتماً موضوع به‌صورت ویژه بررسی خواهد شد.

آنا: آیا در دوره مبارزه با کرونا موفق به تولید محصولات بهداشتی و درمانی شده‌اید؟

محمد‌علی تهرانی: همزمان با شیوع ویروس کرونا و عزم ملی مقابله با این ویروس، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی‌(ره) شهرری نیز با عزمی جدی برای مبارزه با این بیماری گام‌های مؤثری برداشته است.

اداره امور آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها با همکاری مرکز تحقیقات اکوفیزیولوژی گیاهان زراعی و دارویی و گروه شیمی نسبت به تهیه مواد اولیه و استفاده از ظرفیت علمی و تحقیقاتی اعضای هیئت‌علمی و امکانات و تجهیزات  آزمایشگاهی برای تولید محصولات مقابله با کرونا  پیگیری‌های لازم انجام داده و موفق به تولید سه محصول ضدعفونی دست، ضدعفونی سطوح و ژل ضدعفونی دست (بیش از ۲ هزار لیتر ضد‌عفونی کننده) شده است.

لازم به ذکر است که محلول‌های ضدعفونی کننده با تأمین نیاز داخلی دانشگاه به‌صورت رایگان به کارکنان و استادان اهدا شده است.

از دیگر اقدامات برای مقابله با ویروس کرونا، راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک تنفسی توسط مرکز تحقیقات نساجی واحد یادگار شهرری است که در این مورد نیز با انتقال چرخ‌های خیاطی و ماشین‌آلات دوخت از کارگاه نساجی به فضای مناسبی در طبقه سوم ساختمان پژوهش و تأمین پارچه مخصوص و سایر مواد اولیه و ملزومات تولید ماسک، فرایند تولید از اواخر فروردین ۱۳۹۹ با حضور تعدادی از کارکنان آغاز شده است.

 آنا: آیا موفق به پیوستن به شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های معاونت علمی ریاست جمهوری شده‌اید؟ 

محمدعلی تهرانی: با توجه به تفاهم‌نامه همکاری که در پاییز سال گذشته بین دانشگاه آزاد اسلامی با شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های معاونت علمی ریاست جمهوری به امضا رسید، این واحد دانشگاهی نیز بر اساس سیاست‌های دانشگاه، اقدامات اولیه را در راستای پیوستن به این شبکه انجام داده است تا تعدادی از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی که امکان ارائه خدمات به پژوهشگران دارند، در این شبکه عضو شوند. امید است با پیمودن مراحل مربوط و تسریع در انجام امور تا پایان سال جاری شاهد تحقق این موضوع باشیم. 

 


نظر شما :